top of page

Blog

Czy duchowości można się nauczyć?

Człowiek w hierarchicznym układzie organizmów znajduje się na samym szczycie. Często określany jest on również mianem „korony stworzenia”. Wszystko to za sprawą jednego głównego czynnika odróżniającego nas ludzi od reszty zwierząt. Tym ogniwem jest świadomość.

Właśnie dzięki niej jesteśmy bytami myślącymi, a co za tym idzie, potrafimy przewidywać oraz myśleć prospektywnie. Oprócz tego, gdzieś głęboko w naszej podświadomości, zakorzeniona jest sfera duchowa. Nie przynależy ona do świadomości – nie jest racjonalna. Lecz mimo to odgrywa bardzo istotną rolę w psychofizycznym poznawaniu świata, a także w sferze indywidualnego postrzegania samego siebie.

Generalnie ciężko definiować, czym owa duchowość jest, gdyż jest to stan, nie fakt. Dlatego starając się odpowiedzieć na pytanie czy duchowości można się nauczyć, należy skupić się na czynnikach mających wpływ na to, ale nie na samej duchowości.


Sposób postrzegania rzeczywistości

Mianem metafizycznego przeżywania oraz doświadczania świata określamy sposób postrzegania rzeczywistości. Dostrzegamy wówczas w niej elementy nieprzynależne do racjonalnej percepcji. Sam fakt, że jest to stan, nakłania do refleksji, iż nie da się go nauczyć w ten sam sposób, jak możemy nauczyć się na pamięć wiersza. Tutaj w grę wchodzą inne obszary mózgu, a także podświadome doznania.

Można jednak przybliżać się do osiągania tzw. „doskonałości duchowej”, za pomocą codziennej praktyki i nawyków. Duchowość jest filozofią, co oznacza, że to sposób życia. Nie jest to jednorazową czynnością, jaką często wykonujemy. Metafizyczność się czuje całym sobą.

By przybliżyć się do sfery duchowej, należy rozprawić się z kilkoma problemami, które przynależą do egzystencji każdej jednostki.



Zaakceptuj samego siebie

By doznać możliwości wgłębienia się w swoją duchowość, należy dokonać bezsprzecznej samoakceptacji.

Na czym to polega? Po pierwsze i przede wszystkim na odrzuceniu ciągłego mechanizmu obronnego, jakim jest racjonalizacja. Często szukamy racjonalnych powodów, dlaczego nam się w życiu nie udaje, z jakiego powodu czegoś nie zrobiliśmy lub coś zawaliliśmy. Musimy zaakceptować rzeczywistość taką, jaka jest i nie doszukiwać się różnych wyjaśnień. Może w tym pomóc medytacja dynamiczna Metodą Silvy. Jest ona jednym z najlepszych sposobów relaksacji i akceptacji samego siebie.

Po drugie, trzeba uznać wartość czasu. Czas jest dla nas mocno ograniczony i trzeba uświadomić sobie, że każda chwila jest cenna. Nawet ta najmniejsza.

Drobne przyjemności, spotkania z ludźmi, rozmawianie, to wszystko wpływa na duchowość.

Kolejnym ważnym aspektem jest minimalizm oraz celebrowanie. Właśnie dostrzeżenie wartości nawet najmniejszych rzeczy i wyciąganie z nich radości sprawi, iż przybliżymy się do filozofii duchowości. Co więcej, nie należy podchodzić do małych spraw obojętnie, ale właśnie z pietyzmem. Wspólny posiłek, spacer czy wyjście to przykład z takich drobnostek, które mogą dać bardzo wiele radości.



Właśnie świadomość wartości takich chwil sprawia, iż zaczynamy żyć coraz bardziej z filozofią duchowości. A jej generalnym założeniem, jest czerpanie przyjemności z codziennych drobnostek, które finalnie składają się na bardzo złożoną całość, jaką jest życie.



Blog: Inspiracje Dla Ciebie

bottom of page