Oddech świadomy

Świadomy oddech

"Wszystko co robimy i wszystko czym jesteśmy zaczyna się od naszego oddechu."

Dr Joy Manne,

Oddycham, więc jestem

Oddech to fizjologicznie najbardziej naturalny proces, który towarzyszy nam przez całe życie. Jest w tym coś magicznego. Z każdym wdechem dostarczasz tlenu, ale też i nowej energii, jakbyś zaczynał coś od nowa. A z każdym wydechem oczyszczasz swój organizm i dajesz mu  uwolnienie. W połączeniu wdechu i wydechu czujesz, że jesteś, że żyjesz… Czasem czujesz ukojenie, a czasem połączenie wszystkiego, co w nas rozłączone i połączenie ze wszystkim, co wokół.

Przyjdź i pozwól sobie doświadczyć magii oddechu, nowej jakości swojego życia. Poprzez bycie tu i teraz.

Zdrowie i redukcja bólu

 

„Zmiany tempa i głębokości oddychania wywołują zmiany w jakości i rodzaju peptydów uwalnianych z rdzenia mózgu. Jako, że wśród peptydów znajduje się wiele endorfin, naturalnych opioidów występujących w organizmie ludzkim, oraz innych rodzajów substancji znoszących ból, szybko osiągamy jego zmniejszenie. Powiązanie peptydowo - oddechowe jest dobrze udokumentowane. W zasadzie jakikolwiek peptyd znaleziony gdziekolwiek indziej, występuje także w ośrodku oddechowym. To jest podłoże do naukowego uznania potężnych uzdrawiających efektów świadomego kontrolowanego oddychania.”

 

Candace Pert, Molecules of Emotion

Korzyści płynące z pracy z oddechem:

 • redukcja stresu poprzez głęboką relaksację

 • lepsze zdrowie i dobre samopoczucie

 • więcej młodzieńczej witalności i energii

 • stabilizacja emocjonalna

 • efektywniejsze rozwiązywanie problemów

 • zwiększa się zdolność postrzegania i dokonywania pozytywnych zmian

 • lepsza jasność umysłu

 • poprawniejsze i łatwiejsze stosunki międzyludzkie

 • spokój wewnętrzny, zdolność do współczucia, poczucie trwałego szczęścia

 • rozszerzenie świadomości

 • poczucie, że jest się wypełnionym energią

 • głębokie poczucie celu i sensu życia

O oddechu oczami specjalistów

 

"Oddech jest życiem; bez oddechu nie ma życia. Oddychanie jest stanem naszej świadomości. Nawykowe rytmy oddychania regulują stan świadomości oraz emocji w życiu codziennym; zmiana rytmu oddychania wprowadza zmianę stanu świadomości. Oddech jest życiem, a życie jest relacją. Fizyczny akt wdechu i wydechu, brania i przyjmowania, powstrzymywania, zatrzymywania, dawania i wypuszczania - symbolizuje nasze relacje. Miłość, komunikacja, uwaga, szacunek, pieniądze, pożywienie oraz seks również obejmują te procesy. Koncentrowanie się na oddechu rozwija świadomość: proces uświadamiania siebie uwalnia oddech. Kiedy oddech jest swobodny, swobodne jest również nasze życie."

Dr Joy Manne, Terapia duszy

Regeneracja organizmu

„Przeciętny człowiek bierze 20 000 oddechów dziennie, oznacza to, że 100 metrów kwadratowych naszych płuc, wystawione jest na działanie 8 000 litrów powietrza. Krew transportuje życiodajny tlen do komórek naszego ciała, co pozwala nam radzić sobie ze stresem życia codziennego, regenerować się i cieszyć się życiem. W drodze powrotnej z komórek, krew niesie 70% końcowych produktów przemiany materii, głównie dwutlenku węgla, aby wyeliminować je przez płuca. Chociażby z tych powodów - rewitalizacji i pozbycia się toksyn - opłaca się nauczyć oddychać skutecznie.”


C. Dowling "Rebirthing and Breathwork"